Napisz do nas na:
komenda@bedzin.kppsp.gov.pl

ul. Modrzejowska 74
42-500 Będzin

Zadzwoń do nas:
+48 32 267 50 31 do 33

Witamy w serwisie internetowym

 

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

w Będzinie

 

       Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną. Znajdą tutaj Państwo informacje o szerokim zakresie działalności ratowniczo – gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej powiatu będzińskiego, jej historii, dniu codziennym, strukturze i sposobie funkcjonowania. Publikujemy tutaj aktualności z Komendy, a także opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego Powiatu, dane statystyczne, a także szereg innych ciekawych i ważnych porad, ostrzeżeń i informacji.

Pożar warsztatu i hali magazynowej

21.12.2018, godz. 10:40, Będzin, ul. Sienkiewicza

Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie z informacją o pożarze hali magazynowej. Na miejsce w pierwszym rzucie zadysponowało trzy zastępy PSP oraz dwa zastępy OSP.

Po dojeździe na miejsce zastępy JOP zastały w całości objęty pożarem budynek o wymiarach 12x8x4m (dwa boksy garażowe o konstrukcji murowanej, dach drewniany kryty papą, wewnątrz znajduje się wyposażenie warsztatowe do serwisu klimatyzacji). Budynek objęty pożarem przylega bezpośrednio do budynku hali magazynowej. KDR poprosił o zadysponowanie plutonów gaśniczych. W pierwszej fazie działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu napięcia w budynku hali oraz podaniu dwóch prądów wody: jeden w natarciu na palący się budynek garażu, drugi w obronie na przyległy dach budynku hali magazynowej o konstrukcji murowanej o wymiarach 75x20x8m (dach drewniany z podwójnym deskowaniem wypełniony wełną mineralną, kryty wielowarstwową papą - w hali magazynowane są duże ilości zniczy, sztucznych kwiatów i akcesoria plastikowe). Przy użyciu kamery termowizyjnej stwierdzono bezpośrednie zagrożenie dla składowanego materiału (pożar ukryty pomiędzy podwójnym deskowaniem dachu). KDR polecił rozwinięcie dwóch kolejnych linii gaśniczych celem zabezpieczenia składowanych materiałów oraz stojącej na placu hali namiotowej. Następnie przy użyciu pilarek ratowniczych wykonano przecięcie w poprzek dachu hali magazynowej celem ograniczenia rozprzestrzeniania się pożaru ukrytego dachu. Usunięto również zabezpieczenia świetlików dachowych oraz ustawiono wentylatory celem oddymienia hali. Dalsze działania JOP polegały na podaniu prądu piany ciężkiej i prądu piany średniej na pomieszczenia warsztatu celem jego dogaszenia. Na miejsce zadysponowano kolejne jednostki OSP celem pomocy w przeniesieniu zniczy i sztucznych kwiatów do innej części hali oraz wykonania niezbędnych prac rozbiórkowych tlącego si poszycia dachu. W wyniku zdarzenia spaleniu uległ cały budynek warsztatu oraz jego wyposażenie. W trakcie prowadzonych działań dokonano rozbiórki dachu przyległej hali, częściowemu zniszczeniu uległy składowane wewnątrz znicze. W działaniach uczestniczyło jedenaście zastępów PSP oraz sześć zastępów OSP.

on 22 grudzień 2018