Napisz do nas na:
komenda@bedzin.kppsp.gov.pl

ul. Modrzejowska 74
42-500 Będzin

Zadzwoń do nas:
+48 32 294 45 40 do 42
+48 32 267 50 31 do 33

Witamy w serwisie internetowym

 

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

w Będzinie

 

       Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną. Znajdą tutaj Państwo informacje o szerokim zakresie działalności ratowniczo – gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej powiatu będzińskiego, jej historii, dniu codziennym, strukturze i sposobie funkcjonowania. Publikujemy tutaj aktualności z Komendy, a także opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego Powiatu, dane statystyczne, a także szereg innych ciekawych i ważnych porad, ostrzeżeń i informacji.

Wybuch w budynku jednorodzinnym ulatniającego się gazu z butli LPG

05.05.2019, godz. 18:25, Wojkowice, ul. Sobieskiego.

Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie z informacją o wybuchu butli gazowej w prywatnym budynku. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy z JRG Będzin, zastęp z JRG Piekary Śląskie oraz dwa zastępy OSP.

Po dojeździe na miejsce JOP KDR zastał silne zadymienie z poddasza użytkowego budynku jednorodzinnego (budynek murowany, dach drewniany kryty papą). Przed budynkiem znajdował się poszkodowany lokator - mężczyzna poinformował, że do pożaru doszło wskutek wybuchu ulatniającego się gazu z butli LPG 11 kg. Poparzony mężczyzna trafił pod opiekę ZRM - po przebadaniu poszkodowany został przetransportowany do Szpitala. Działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu napięcia w budynku i podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palące się poddasze (jeden prąd klatką schodową od wewnątrz, jeden prąd z drabiny przez okno, jeden prąd z drabiny przez wykonany otwór w połaci dachowej). Po lokalizacji pożaru sprawdzono wszystkich pomieszczeń w budynku. Opaloną butle LPG schłodzono i wyniesiono na zewnątrz. Następnie dogaszono część spalonego wyposażenia i wykonano niezbędne prace rozbiórkowe nadpalonej konstrukcji i pokrycia dachu. Wykonane pomiary nie wykazały w budynku obecności gazów niebezpiecznych. W wyniku pożaru spaleniu uległo wnętrze dwóch pomieszczeń na użytkowym poddaszu wraz z wyposażeniem, na skutek oddziaływania wysokiej temperatury uszkodzeniu uległo częściowo wyposażenie łazienki i kolejnego pokoju. Opaleniu uległa konstrukcja dachu wraz z odeskowaniem na powierzchni około 50 m2. W działaniach uczestniczyło 6 zastępów JOP, Zespół Ratownictwa Medyczne, patrol Policji oraz Pogotowie Energetyczne.

on 06 maj 2019