Napisz do nas na:
komenda@bedzin.kppsp.gov.pl
ePUAP: /KPPSPBedzin/SkrytkaESP

ul. Modrzejowska 74
42-500 Będzin

Zadzwoń do nas:
+48 32 294 45 40 do 42
+48 32 267 50 31 do 33

Witamy w serwisie internetowym

 

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

w Będzinie

 

       Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną. Znajdą tutaj Państwo informacje o szerokim zakresie działalności ratowniczo – gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej powiatu będzińskiego, jej historii, dniu codziennym, strukturze i sposobie funkcjonowania. Publikujemy tutaj aktualności z Komendy, a także opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego Powiatu, dane statystyczne, a także szereg innych ciekawych i ważnych porad, ostrzeżeń i informacji.

Pożar składowiska odpadów

27.07.2019, godz. 13:27, Sączów ul. Kalinowa

Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie z informacją o pożarze w lesie (występuje silne zadymienie). Po dojeździe na miejsce pierwszych JOP KDR zastał pożar śmieci i ubrań (pożarem objęte jest około 1500 m2 składowiska o kubaturze około 8000 m3).

W pierwszej fazie działania JOP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu pięciu prądów wody w obronie przyległego lasu oraz odłączeniu dopływu energii elektrycznej napowietrznej linii średniego napięcia (w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury linia przebiegająca bezpośrednio nad pożarem została przepalona). Na miejsce zdarzenia zadysponowano dodatkowe SiŚ: cztery Plutony Gaśnicze oraz Grupę Ratownictwa Chemicznego.  Zadysponowany na miejsce zdarzenia przez Nadleśnictwo Świerklaniec śmigłowiec dokonał zrzutów wody na miejsce pożaru. W kolejnej fazie działań uruchomiono kanał KDW, teren akcji podzielono na dwa odcinki bojowe, PPSiŚ oraz uruchomiono dwa punkty czerpania wody. Następnie zbudowano magistralę wodną przy użyciu węży tłocznych W-110 o długości 1,3 km oraz przygotowano natarcie piany ciężkiej na dwóch odcinkach w ilości 10 prądów z PP. Jednocześnie wykonywano pomiary strefy wokół pożaru oraz pomiary na obecność substancji niebezpiecznych w powietrzu  w pobliskich miejscowościach. Po lokalizacji pożaru wprowadzono ciężki sprzęt w ilości czterech koparko-ładowarek i przystąpiono do sukcesywnego przewożenia i dogaszania pogorzeliska. Po przekopaniu oraz dogaszeniu cały teren sprawdzono kamerami termowizyjnymi. W wyniku przeprowadzonych działań gaśniczych uratowane zostało ok. 250 m2. składowanych tekstyliów, Nadleśnictwo Świerklaniec poinformowało, że zagrożone pożarem było ok. 7 ha młodnika oraz 30 ha starszego drzewostanu. W działaniach uczestniczyło 29 zastępów PSP z terenu województwa śląskiego, 15 zastępów OSP z trenu powiatu, śmigłowiec Lasów Państwowych,  służba leśna, patrole Policji, Pogotowie Energetyczne oraz sprzęt ciężki. Na miejsce prowadzonych działań przybył Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego st.bryg. Adam Wilk oraz Komendant Powiatowy PSP w Będzinie st.kpt. Arkadiusz Spera.

on 29 lipiec 2019