Napisz do nas na:
komenda@bedzin.kppsp.gov.pl
ePUAP: /KPPSPBedzin/SkrytkaESP

ul. Modrzejowska 74
42-500 Będzin

Zadzwoń do nas:
+48 32 294 45 40 do 42
+48 32 267 50 31 do 33

Witamy w serwisie internetowym

 

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

w Będzinie

 

       Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną. Znajdą tutaj Państwo informacje o szerokim zakresie działalności ratowniczo – gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej powiatu będzińskiego, jej historii, dniu codziennym, strukturze i sposobie funkcjonowania. Publikujemy tutaj aktualności z Komendy, a także opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego Powiatu, dane statystyczne, a także szereg innych ciekawych i ważnych porad, ostrzeżeń i informacji.

Ofiara śmiertelna w pożarze budynku

02.03.2020, godz. 00:32, Sarnów, ul. Wąska

SKKP przyjęło zgłoszenie z informacją o pożarze w miejscowości Sarnów ulica Wolska. Z uwagi na brak szczegółowych informacji dotyczących zdarzenia i brak ulicy Wolskiej w Sarnowie Dyżurni SK zadysponowali sześć zastępów JOP na ulicę Wąską - adres ten okazał się faktycznym miejscem zdarzenia.

Po dojeździe na miejsce zastępy zastały rozwinięty pożar w jednym z pomieszczeń na parterze budynku dwukondygnacyjnego (widoczne płomienie w oknach). Na zewnątrz znajdował się mężczyzna, który samodzielnie opuścił obiekt (w momencie powstania pożaru przebywał na I piętrze budynku). Poinformował on ratowników, że wewnątrz na parterze może znajdować się mężczyzna, próbował do niego dotrzeć, ale zadymienie i wysoka temperatura uniemożliwiło mu wykonanie tej czynności. Działania JOP polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- udzieleniu KPP poszkodowanemu uczestnikowi zdarzenia, który po przebadaniu przez ZRM został przetransportowany do Szpitala,
- odłączeniu dopływu energii elektrycznej do budynku,
- wprowadzeniu dwóch rot do wnętrza budynku celem prowadzenia działań gaśnicze w natarciu i przeszukania pomieszczeń,
- podaniu prądu wody w natarciu na elewację budynku wykonaną z tworzywa sztucznego.
W trakcie prowadzenia działań gaśniczych ratownicy w pomieszczeniu objętym pożarem zlokalizowali zwęglone ciało (ze względu na zwęglenie odstąpiono od ewakuacji) oraz butlę LPG 11kg z odkręconym zaworem i przepalonym wężem zasilającym. W pomieszczeniu sąsiednim zlokalizowano drugą butlę LPG 11kg, która nie była narażona na bezpośrednie oddziaływanie wysokiej temperatury i nie uległa rozszczelnieniu.
Dalsze działania polegały na:
- przemieszczeniu butli LPG na zewnątrz budynku i schłodzeniu ich prądem wody,
- oddymieniu budynku i ponownym jego przeszukaniu,
- usunięciu na zewnątrz spalonego wyposażenia i dokładnym dogaszeniu go,
- dokonaniu pomiarów w całym obiekcie – nie stwierdzono obecności gazów niebezpiecznych.
Na miejsce pożaru przybył Prokurator, który wraz z funkcjonariuszami Policji przystąpił do oględzin miejsca zdarzenia. W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległo wyposażenie jednego z pokoi (w wyniku wysokiej temperatury odpadł tynk), okopceniu uległy pozostałe pomieszczenia, stopieniu uległo 6m2 elewacji budynku wykonanej z tworzywa sztucznego. W działaniach uczestniczyło pięć zastępów JRG Będzin, zastęp OSP Sarnów, Zespół Ratownictwa Medycznego, trzy patrole Policji, Prokurator oraz Pogotowie Energetyczne.

Źródło zdjęć: KPP Będzin

on 04 marzec 2020