Napisz do nas na:
komenda@bedzin.kppsp.gov.pl
ePUAP: /KPPSPBedzin/SkrytkaESP

ul. Modrzejowska 74
42-500 Będzin

Zadzwoń do nas:
+48 32 294 45 40 do 42
+48 32 267 50 31 do 33

Witamy w serwisie internetowym

 

Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

w Będzinie

 

       Zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną. Znajdą tutaj Państwo informacje o szerokim zakresie działalności ratowniczo – gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej powiatu będzińskiego, jej historii, dniu codziennym, strukturze i sposobie funkcjonowania. Publikujemy tutaj aktualności z Komendy, a także opis wybranych interwencji i wydarzeń, które mają miejsce na terenie naszego Powiatu, dane statystyczne, a także szereg innych ciekawych i ważnych porad, ostrzeżeń i informacji.

Pożar pryzmy pelletu

21.08.2020, godz. 12:46, Sławków, ul. Dębowa Góra

SKKP przyjęło zgłoszenie z informacją o tlącej się pryzmie pelletu na placu składowym. Po dojeździe na miejsce JOP KDR ustalił, że na placu składowym znajduje się około 15 tyś. ton łusek słonecznika w postaci pelletu w trzech pryzmach po 5 tyś. ton każda.

W pierwszej fazie działania JOP polegały na:
- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia,
- sprawdzeniu składowanych pryzm kamerą termowizyjną - pomiary wykazały ogniska podwyższonej temperatury wewnątrz jednej z pryzm z maksymalnym wynikiem 350 stopni Celsiusza.
Na miejsce zadysponowano dodatkowe SiŚ. Dalsze działania JOP polegały na:
- określeniu dokładnych miejsc występowania podwyższonej temperatury,
- rozpoznaniu zaopatrzenia wodnego,
- wykorzystaniu dostarczonego przez dzierżawcę sprzętu (trzy ładowarki, koparka przeładunkowa, cztery zestawy ciągnika siodłowego z naczepą) do stopniowego odkrywania tlącego się materiału oraz przewiezieniu go w miejsce bezpieczne,
- podaniu czterech prądów wody celem schładzania usuwanego materiału,
- wykonaniu pasa wydzielającego część pryzmy, w której znajdowały się ogniska tlącego się materiału od reszty składowiska.
Podczas prowadzonych działań w sposób ciągły monitorowano stężenie gazów niebezpiecznych w powietrzu nie stwierdzając zagrożenia oraz na bieżąco monitorowano temperaturę składowiska. W działaniach uczestniczyły cztery zastępy JRG Będzin, trzy zastępy JRG nr 1 Katowice oraz pięć zastępów OSP.

on 22 sierpień 2020